Biokap
Biokap
BioKap - Anticaduta BioKap - Bellezza BioKap - Nutricolor

O vlasoch - BIOKAP®

BIOKAP® je línia vlasových produktov inšpirovaná bohatstvom sveta prírody.

Vlasy sú korunou krásy, a preto im treba venovať dôkladnú starostlivosť. Kvalita vlasov, hustota, farba, a strih dodáva každému človeku jeho osobitosť. Keď chceme pre zdravie a krásu vlasov spraviť maximum, musíme vedieť z čoho sa skladá a čo sa deje vo vnútri vlasu.

Zloženie vlasu


Vlas sa skladá z dvoch základných zložiek: proteínu (keratín) a vody. Vlasy dokážu absorbovať až 30 % svojej hmotnosti vo forme vody z tekutín aj vlhkosti vzduchu. Vlas ďalej obsahuje melanín, a feomelanín, ktoré určujú farbu vlasov. Tmavé vlasy majú viac melanínu, zatiaľ čo blond a červené vlasy majú viac feomelanínu.

Štruktúra vlasu

Štruktúra vlasu

Vlas sa skladá z troch vrstiev:
1. Vnútorná časť – medula
2. Vonkajšia vrstva - kutikula
3. Stredná časť - kortex
Medula

Je kanálik, ktorý sa nachádza uprostred vlasu. Obsahuje pigment, ktorý ovplyvňuje lesk vlasu. Táto časť po celej dĺžke vlasu je tvorený len v silných vlasoch. Jemný vlas sa skladá len z kutikuly a kortexových buniek.


Kutikula

Kutikula je šupinatá vonkajšia vrstva vlasu. Má ochrannú funkciu proti nepriaznivým vonkajším vplyvom. Kutikula vlasu je tvorená z 5 až 10 súbežne a strieškovito usporiadaných plochých odumretých buniek - šupín, ktoré na seba tesne priliehajú. Jednotlivé šupiny sa vzájomne prekrývajú a ich voľné okraje smerujú ku koncu vlasu. Štruktúra kutikuly vlasu sa prirovnáva k strešnému krytu alebo tiež k šupinám šišky.


Kortex

Kortex tvorí väčšinu vlasu až 80%. Kortex určuje silu vlasu, pevnosť a pružnosť. Skladá sa z podlhovastých pretiahnutých, neživých buniek, vytvorených vláknami keratínu. V kortexe sa nachádzajú zhluky pigmentových zŕn, ktoré sú viditeľné ako tmavé ostrovčeky medzi keratínovými fibrilami. Kortex je teda aj nositeľom farebnosti vlasu.


Ako rastú vlasy

Anagénna – rastová fáza

V rastovej fáze je vlasový folikul najaktívnejší, vo vlasovej cibuľke sa vytvárajú stále nové bunky. Rastové bunky sa množia vo vlasovom korienku a vytvárajú nový vlas. Pomocou keratínu sa z folikulu nový vlas prediera hore a vyrastie z pokožky hlavy von. Anagénna fáza trvá zvyčajne 3-8 rokov.


Katagénna – intermediálna fáza

Počas intermediálnej fázy folikul prestane vytvárať vlas, Počas tejto fázy sa folikul scvrkne na 1/6 svojej pôvodnej dĺžky. Báza folikulu sa vytláča nahor. Vlasový korienok sa oddelí od prívodu krvi. Nový vlas sa vytvára v samotnej vlasovej cibuľke. Vlasová cibuľka sa posunie nahor, no zostáva v koži. Katagénna – intermediálna fáza trvá približne 2-3 týždne.


Telogénna fáza – fáza vypadávania

Telogénna fáza je oddychová fáza. Trvá približne 2 – 4 mesiace. Vlasový korienok sa regeneruje a oddychuje. Vlas nerastie, ale je zachytený vo vlasovom folikule a pri podráždení pokožky ako pri šampónovaní alebo česaní vlasov vlas vypadne. Približne 10-15% našich vlasov je vždy vo fáze odpočinku. Po oddychovej fáze sa vlasový folikul znovu vráti do anagénnej - rastovej fázy. Začne sa vytvárať nový vlas, ktorý vytlačí starý vlas z pokožky.Cyklus rastu vlasov

Triky pre zdravé vlasy...

Biokap vlasy Keď sú vlasy mokré, nečešte si ich, radšej počkajte, kým sa prirodzene usušia. Vlhké vlasy sú totiž citlivejšie. Používajte fén iba vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné. Keď si vlasy tepelne upravujete (fénujete, žehlíte) používajte prípravky, ktoré obsahujú keratín, tým ich ochránite pred vysušením a lámaním vlasov.


Nepoužívajte tvrdé kefy na vlasy. Kefy a hrebene by mali byť mäkké, hladké a zaoblené.


Dodržujte pitný režim. Aj vlasy potrebujú výživu a hydratáciu, preto sa snažte vypiť za deň 2-3 litre tekutiny.


Dbajte na pestrú a vyváženú stravu. O vlasy sa treba starať nielen zvonka ale aj zvnútra. Vaše vlasy potrebujú bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, zinok, železo, meď, selén.


Vyhnite sa agresívnym farbám. Farby na vlasy s obsahom para-fenyléndiaminu, amoniaku a resorcinolu môžu vyvolať alergické reakcie a podráždenie pokožky. Okrem toho vysušujú a oslabujú vlasy. Zvoľte prírodnú alternatívu, a použite prírodné farby na vlasy s vysokým obsahom rastlinných zložiek.VLASY SÚ KORUNOU KRÁSY!